Sport

Golf report

By McIvor Times

A TOTAL of 63 men and 9 ladies took part in a Stroke Monthly Medal event at the Axedale Golf Club on Saturday. The day’s sponsor was Drummond Golf.

Men’s event:

In division one, for handicaps of 0-16, the winner was Max Kettle (81 gross, 12 h/c, 69 nett). The runner-up was Craig Lee (84 gross, 13 h/c, 71 nett). Third place went to Fred Kath (81 gross, 8 h/c, 73 nett) on a countback.

In division two, for handicaps of 17-20, the winner was David Baillie (83 gross, 18 h/c, 65 nett). The runner-up was Darren Hocking (87 gross, 17 h/c, 70 nett). Third place went to John Murdoch (91 gross, 20 h/c, 71 nett).

In division three, for handicaps of 21-36, the winner was Peter Thomas (92 gross, 24 h/c, 68 nett), on a countback from Geoff Waldron (99 gross, 31 h/c, 68 nett). Third place went to John Geldart (92 gross, 22 h/c, 70 nett).

Ball winners: Ian Kerr 71; Ernie Lowndes 71; Rob Southon 71; Jim Long 73; John Richardson 73 and Phil Brooks 73 on a countback.

Ladies event:

In the ladies, the division one winner was Ruth Iser (88 gross, 12 h/c, 76 nett). The runner-up was Lesley Elvey (100 gross, 23 h/c, 77 nett).

Nearest the pins:

1st hole — division one: Sam Bilardi; division two: Rick Manley.

2nd shot, 3rd hole — division one: Denis Higgins; division two: Russell McGibbon.

6th hole — open: Lex Johnstone.

16th hole Superpin entries: Marianne Dunn.

18th hole — division one: Doug Osborne; division two: Geoff Waldron.

Other highlights:

Mens Monthly Medal Winner: David Baillie 65.

Women’s Saturday Medal Qualifier: Ruth Iser.

Gross: Lex Johnstone 73.

■ ON THURSDAY, July 5, a group of 61 men played a stableford event at the Axedale Golf Club, sponsored by Drummond Golf.

In first division for players with handicaps of 0-15, the winner was Doug Osborne (16 h/c, 36 pts). The runner-up was Steven Lee (12 h/c, 34 pts). Third place went to Jayden Andrea (9 h/c, 34 pts) on a countback.

In division two, for players with handicaps of 16-22, the winner was John Richardson (18 h/c, 39 pts). The runner-up was Gary Day (18 h/c, 38 pts). Third place went to Sam Bilardi (16 h/c, 34 pts).

In division three, for players with handicaps of 23-36, the winner was Rowan Galbraith (25 h/c, 40 pts). The runner-up was Peter Thomas (24 h/c, 37 pts). Third place went to Geoff Kerr (23 h/c, 37 pts).

Ball winners:

Grant Fitzgerald 35, Brian Keating 35, Peter Pannell 35, Eric Rogers 33, John Geldart 33, Mick Purdon 33.

Nearest the pins:

1st hole — division one: Andy Watson; division two: David Yum.

3rd hole, 2nd shot — division one: Andrew Schaeche; division two: Grant Fitzgerald.

6th hole — open: Owen Davies.

18th hole — division one: Lex Johnstone; division two: Kevin Crawford.

Longest drive:

John Oswald.

Longest putt:

Geoff Kerr.

Encouragement award:

Division one: John Oswald.

Division two: Denis Higgins.

Division three: Jake Whitcroft.