Sport

Mildren takes out division one title at Axedale

by
December 15, 2017

A TOTAL of 74 men and 18 ladies took part in a stableford event at the Axedale Golf Club on Saturday, December 9.

The event was sponsored by P & L Stewart — Builders.

Men’s event

In division one (for handicaps of 0-14) the winner was Wayne Mildren (13 h/c, 40 nett). The runner-up was Peter Williamson (11 h/c, 38 nett) on a countback from Paul Pyke (9 h/c, 38 nett).

In division two (for handicaps of 15-20) the winner was Brett Moore (17 h/c, 42 nett). Runner-up, on a countback was Ian Logan (18 h/c, 40 nett), while Dennis Higgins secured third place (15 h/c, 40 nett).

In division three (for handicaps of 21-36) the winner was Peter Stewart (23 h/c, 43 nett). The runner-up was Gregory Hamilton (25 h/c, 41 nett), while John Randles came third (23 h/c, 39 nett).

Ball winners: John Richardson 38, Peter Thomas 38, Brian Rettalick 38, Malcolm Bain 38, Derek Higham 38 and Shayne Hearps 37 on a countback.

Nearest the pins:

1st hole division one: Paul Pyke; division two: Cam Cowled.

3rd hole, 2nd shot division one: Stu McGibbon; division two: Rosemary Winther.

6th hole — open: Andrew McDougall.

16th hole Superpin — entries: Max Kettle.

18th hole — division one: Graham Connor; division two: Kerry Moore.

Birdie Ball: Andrew McDougall on the 6th hole.

Ladies event:

In the ladies, division one, the winner was Raye Fleay (18 h/c, 36 nett) on a countback from Trish Shanahan (15 h/c, 36 nett).

In division two, the winner was Rosemary Winther (25 h/cap, 41 nett), while Anne Telford was runner-up (30 h/cap, 37 nett).

Other highlights: December Monthly Medal Update Rick Manley 66.

A total of 60 men took played a Stableford event sponsored by MLC Advice, Bendigo, at the Axedale Golf Club on Thursday, December 7.

In division one (0-16 h/cap), the winner was Garry Harrop (13 h/cap, 42 nett). The runner-up was Paul Pyke (9 h/cap, 41 nett) on a countback, while third place went to David Baillie (16 h/cap, 41 nett).

In division two (17-22 h/cap), the winner was Andrew Watson (17 h/cap, 44 nett). The runner-up was Brian Keating (22 h/cap, 43 nett), while third place went to Geoff Kerr (20 h/cap, 39 nett).

In division three (23-36 h/cap), the winner was Dennis Boden (25 h/cap, 45 nett) from runner-up Phil Luke (30 h/cap, 40 nett). Third place went to Alan Clements (23 h/cap, 37 nett).

Ball winners: Tim Holmes 39, John Geldart 38, John Richardson 38, Dennis Higgins 37, Eric Rogers 37 and Nick Rix 37 on a countback.

Nearest the pins:

1st hole — Division one: Rob Taylor; Division two: Graeme Rooke.

2nd shot, 3rd hole: Division one: Daryl Fleay; Division two: Geoff Kerr.

6th hole (Open): Dennis Boden.

18th hole — Division one: Steve Lee; Division two: Malcolm Bain.

Longest drive: Alan Clements.

Encouragement Award:

Division one: Geoff Shaw.

Division two: David Yum.

Division three: Rick Manley.

By
More in The McIvor Times
Login Sign Up

Dummy text